Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
YENİ BİR İŞİTME CİHAZI İÇİN TEMEL ADIMLAR
#1
Lightbulb 
YENİ BİR İŞİTME CİHAZI NASIL ALINIR?

1 KONSÜLTASYON

Her işitme konsültasyonu bir yaşam tarzı analizi içerir. işitme uzmanı size bire bir görüşmede, belirli bazı sorular sorarak işitme ihtiyacınızın tam olarak neler olduğunu bulabilir. Örneğin en çok asıl bir işitme ortamında bulunduğunuzun, hangi durumlarda daha iyi işitmek ve anlamak istediğiniz gibi. İşitme uzmanı, sizinle birlikte çalışarak o güne kadarki işitme deneyiminiz ve kişisel istekleriniz doğrultusunda bireysel kriterlerinizi belirleyecektir. Bu önemli bir adımdır, çünkü işitme uzmanı yaşam tarzınızı anlamadan sizin için ideal çözümü belirleyemez.

2 OTOSKOPİ

İşitme uzmanı, bu tamamen acısız muayenede, kulak kanalınızın ve kulak zarınızın sağlam olduğunu uzman bir gözle görmek için kulaklarınızı inceler. Bu arada yabancı bir cisim nedeniyle kulak kanalınızda bir tıkanıklık olup olmadığını da belirler. KBB uzmanının bu işlemde kullandığı özel büyütece eski yunanca da " kulağa bakmak için kullanılan cihaz" anlamına gelen otoskop denir. Bu nedenle bu muayeneye de otoskopi adı verilir.

3 KAPSAMLI İŞİTME TESTLERİ

İşitme uzmanı duyma eşiğindeki kaybı hassas bir şekilde belirleyebilmek için odyometri denilen iki aşamalı bir test uygular. Bu testin sonuçları uygun işitme cihazını seçerken önemli bir etkendir. İşitme uzmanı, önce hastaya kulaklıklardan belirli bir yükseklik ve frekansta sesler verir; hasta sesi duyduğunda düğmeye basar. Duyma eşiği net bir şekilde belirlenene kadar bu işlem farklı frekanslarla tekrar edilir. Sonra bunu konuşmayı anlama testi izler. Bu teste hastaya kulaklıklardan belirli yükseklikte kelimeler dinletilir. Hasta her kelimeyi duyduğu şekilde tekrar eder. Dinletilen ve tekrar edilen kelimeler arasındaki fark, işitme yeteneği hakkındaki bilgiyi pekiştirir.

4 ANALİZ

İşitme testinin sonuçları ekranda bir grafik olarak gösterilir. İşitme uzmanı uygun işitme cihazını seçerken bu sonuçları kriter olarak alır. Odyogram, semptomlar ve bazen işitme kaybının olası nedenleri hakkında anahtar bilgiler sağladığı için, odyogram değerleri de önemli bir araçtır.

5 ÖNERİ

Sonraki adım işitme cihazı önerisidir. İşitme uzmanı, yaşam tarzı analizi, otoskopi sonuçları (kulak kanalı ve kulak zarı muayenesi), işitme testi ve dile getirdiğiniz isteklerinize göre size uygun işitme cihazı önerecektir. Ardından hangi işitme cihazlarının ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna birlikte karar verirsiniz.

6 KULAK İZİ

Bazı işitme cihazları kulağa ya da kulak kanalına mükemmel uyması için şekillendirilen "kulak kalıbı" denen bir parçaya sahiptir. Eğer seçenekleriniz arasında böyle bir cihaz varsa işitme uzmanı kulağınızın kusursuz bir kalıbını çıkaracaktır. Silikon kalıp malzemesi özel enjektörle  kulak kanalı ve dış kulağa enjekte edilir. Kalıbın sertleşmesi yaklaşık 5 dakika alır. Ama hala kulaktan acısız ve kolayca çıkartılabilecek kadar esnektir.

7 PROGRAMLAMA

İşitme uzmanı işitme cihazlarını sizin işitme ihtiyaçlarınıza uygun bir şekilde ayrı ayrı programlar. Ardından " saha testi" denilen son aşama başlar. İşitme cihazlarını alışana ve ihtiyaçlarınızı karşıladıklarından emin olana kadar test edebilirsiniz. Bazen uygun işitme cihazını ve en uyguna yarı bulamak için işitme uzmanıyla birkaç görüşme yapmanız gerekebilir.


ARKADAŞLAR ELİMDEN GELDİĞİNCE BASİT BİR DİLLE YAZMAYA ÇALIŞTIM UMARIM BEĞENİRSİNİZ SORUSU OLAN ARKADAŞLAR ÇEKİNMEDEN SORABİLİR.
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Lightbulb İlk Kez İşitme Cihazı Almayı Düşünenlere Fikir Vermesi İçin admin 0 644 19-07-2017, Saat: 13:00
Son Yorum: admin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hakkımızda

  Bu Forum ;

  Tamamen İşitme Engellilerin Yaşam Kalitesini Arttırmak Amacıyla Kurulmuştur.

  Ortak Derdimiz İçin Bir Olma Vakti !

  Görüş ve Önerileriniz İçin Lütfen İletişime Geçiniz