Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Neden Çift Cihaz Kullanmalıyız ?
#1
Information 
İki kulak bir kulaktan iyidir
 
Ses dalgaları, sesin kaynağından çıktıkları anda kulak kepçesi tarafından dış kulağa iletilmek üzere toplanırlar. Buradan kulak kanalına ve kulak zarına ulaşırlar. Kulaklarımız mesajı beynimize ileterek yorumlanmasını sağlarlar. Sesleri doğru algılayıp doğru yorumlamak için iyi işiten “iki” kulağımızın olması gereklidir. İşitme kaybı olan insanların yarısından çoğunda iki taraflı İşitme kaybı vardır.
Nasıl ki iyi görmek için iki gözümüzü kullanıyorsak ve nasıl ki gözlerimizle ilgili bir problem olduğunda çift camı gözlük kullanıyorsak aynı şekilde çift taraflı İşitme kaybında da çift cihaz kullanılması gerekir. Çift taraflı İşitme cihazı kullanımı, kulak tarafından algılanan ses sinyallerinin niceliğini ve niteliğini arttırır.

Çift taraflı işitme cihazı kullanımının faydaları:
 • Konuşmaları daha iyi anlarsınız
  Çift taraflı dinleme, hem normal hem de gürültülü ortamlarda konuşulan sözcükleri ayırt etme yeteneğinizi önemli ölçüde arttırır. Sessiz bir ortamda tek işitme cihazı yeterli gibi görünebilir ancak gürültülü bir ortamda tek cihaz genelde yeterli olmaz. Çoğu kullanıcı böyle durumlarda cihazın sesini yükseltir, ancak cihazın sesinin yükseltilmesi seslerin daha net duyulmasını değil, sadece daha yüksek gelmesini sağlar.

 • Sesin nereden geldiğini daha iyi anlarsınız
  Çift taraflı cihaz kullanımı doğal yapıya daha yakın olduğu için kullanıcının ses kaynağını belirlemesine, yani sesin nereden geldiğini tayin etmesine yardımcı olur.

 • Daha rahat dinler, daha az yorulursunuz
  Çift taraflı cihaz kullanımında sürekli tek kulağa yüklenmek zorunda kalmayacağınız için daha az yorulursunuz.

 • Daha dengeli ve yeterli işitirsiniz
  Çift taraflı dinleme sayesinde gürültülü ortamlar ve grup sohbetleri gibi arka plan seslerin yoğunlukta olduğu durumlarda dahi daha iyi ses kalitesi ve dinleme konforu elde edersiniz. Tek cihaz kullanımında 3 metre uzaktaki sesleri net bir şekilde duyarken çift cihazda bu mesafe 12 metreye kadar çıkabilmektedir.

 • İki kulağınız da aktif kalır
  İki tarafa da gerekirken tek tarafta işitme cihazı kullanmak, cihaz kullanılmayan kulakta kaybın ilerlemesine yol açabilir.
sdakq.gif

www.isitmeengelliler.org | GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZİ ÖZEL MESAJ, İLETİŞİM DEN YA DA KONU AÇARAK İLETEBİLİRSİNİZ
Ara
Cevapla
#2
Merhaba ! Bu forumdaki ilk yorumum olacak .
Elhamdulillah şimdilik işitme cihaz ve ayarımdan memnunum .
Bu foruma sırf insaniyet namına  , işitme duyusunu kaybetmiş veyahut işitme yetisini bir nebze de olsa artırmaya  çalışan , çabalayan ,  derman arayan kader arkadaşlarıma belki yardımım dokunur kasdıyla yazıyorum.

birkaç yıl  önce internette bir yazı okumuştum .

Bir mahsuru yoksa burada paylaşmak isterim.

Sayın admin belki siz girişte buna benzer mühim noktaları belirtmişsinizdir lakin bilgi paylaşıldıkça güzeldir diyor ve affınıza sığınarak bu alıntıyı  paylaşıyorum.

***************************************************************************************************
ÇÜNKÜ SİZİN İKİ KULAĞINIZ VAR NEDEN TEK CİHAZ

Her iki kulak ile işitebilmek en az her iki gözümüzle görmemiz kadar önemlidir. Eğer her iki kulağınızda da işitme kaybı varsa en iyi verimi alabilmek için her iki kulağınızda da işitme cihazı kullanmalısınız.

İki taraflı cihaz kullanmanın en önemli faydaları;

• Sesin geldiği yönü tayin etme yeteneğiniz düzelir
• Gürültülü ortamlarda konuşulanları anlamanız kolaylaşır
• Kulak tembelliği riski azalır
• Daha dolu, daha zengin ve daha rahat bir dinleme ortamına sahip olmanızı sağlar
• Sesin yönünü hissetmek
İnsanların neden iki kulağı var? Çünkü beynimizin her iki kulaktan da bilgi almaya, böylece sesin geldiği yönü tespit etmeye ihtiyacı vardır. Örnek olarak bir arabanın korna çaldığını düşünün. Kulaklarımız bu tehlike uyarısını alır almaz beynimize gönderir ve inanılmaz kısa bir süre içinde bu uyarının hangi kulağımıza daha önce geldiğini tespit ederek tehlike uyarısının geldiği yönü ve uzaklığını tespit etmemizi sağlar. Bu işleme sesin yönünü tayin etmek diyoruz.

• Sesin yönünü tayin etmek
Sesin geldiği yönü tayin edebilmemizin sebebi kulaklarımızın fiziksel olarak birbirinden uzaklığıdır. Örnek olarak sol tarafımızdan gelen korna sesi sol kulağımıza vardığı andan çok çok kısa bir süre sonra sağ kulağımıza varır. Beynimiz bu kadar küçük bir zaman dilimini bile ayırdedebilme yeteneğine sahiptir. Bu sebepten dolayı biz o an tehlikenin sol tarafımızdan geldiğini ve ne kadar uzakta olduğunu hemen tayin edebiliriz. Bu yeteneğimiz günlük koşullarda kendimizi rahat ve güvende hissetmemizi sağlayan bir duygudur.

• Gürültüde anlama
Arka plan gürültüsü konuşmayı takip etmeyi güçleştirir. Her iki kulağıyla aynı anda duyamayan kimseler aniden arka plandaki sesler ile gelen sesi ayırmakta daha çok zorlanırlar. Oysa beynimiz sesleri ayırdedebilmesi için iki kulağımızdan da bilgi almaya ihtiyacı vardır. Tek cihaz kullanılarak gürültüde anlamaya çalışmak neredeyse imkansız gibidir.

• Tipik gürültülü ortamlar
Normal herzamanki gibi bir ortam hayal edin. Mesela masada yemek yiyorsunuz ve yanınızdaki kişiyle konuşmaya çalışırken ailenin diğer bireyleri de kendi aralarında konuşuyorlar. Burada oluşan arka plan gürültüsü hem duymanızı güçleştiriyor hem de ne söylendiğini anlamanızı engelliyor. Sizde işitme cihazınızın sesini açarak bu problemi çözmeye çalışıyorsunuz. Fakat bu hiç bir işe yaramıyor. Aksine artık arka plan gürültüsü daha rahatsız edici düzeyde. Öyleyse ikinci cihazı edinene kadar bu gibi ortamlarda sesi kısın. Hatta biraz daha kısın.

• Gürültü ile mücadele
Profesyonelce uygulanmış ve programlanmış iki işitme cihazı ile beynin doğal yeteneği olan
“arka plan gürültüsünü filitreleme“ yeteneğine yardımcı olmanız mümkün. İki cihaz kullanmanın bir başka avantajıda daha az sese ihtiyacınız olmasıdır. Böylece arka plan gürültüsünüde azaltacak ve feedback riskini ortadan kaldırıp konforlu bir dinleme durumu elde edeceksiniz.

• İşitme yeteneğinizi kaybetme riski
İki cihaz kullanımı ile bu riski minimum düzeye çekebilirsiniz. Bu risk kısaca, beynin uzunca bir süre bilgi alamadığı kulağın işlevini yitirmesi ve bilgi işleyememesi olarak açıklanabilir.

• Çocuklarda işitme yeteneğini kaybetme riski
Kulak tembelliği işitme kayıplı çocuklarda çok daha büyük oranda risk taşır. Çünkü çocuklar doğdukları andan itibaren gelen sesleri öğrenmeye ve bu sesleri takip ederek konuşmayı ve dili kullanmayı öğrenmeye başlarlar. Eğer çocuk bu önemli süreçte bilgi alamaz ve sesleri öğrenemezse onlar için konuşmayı öğrenme ve iletişim hünerlerini geliştirme neredeyse imkansız olacaktır. İşte bu yüzden çocuklarda işitme kaybı hemen tespit edilmeli, en kısa sürede her iki kulakta cihazlandırılmalıdır.

• Daha dolu, daha zengin ve daha konforlu işitme
Eğer her iki kulağınız ile eşit şekilde duyuyorsanız sesleri daha rahat dinler, daha az yorulur ve daha temiz, daha net bir işitme sağlarsınız. Nasıl ki bir müzik setinde stereo müzik dinlediğimizde müziğin tüm detaylarını hissediyor mono yayında bunları dinleyemiyorsak kulağımızında iki taraflı işitme sağlaması duyduğumuz seslerin zenginliğini arttıracaktır.

• Kendinize bir iyilik yapın
Eğer her iki kulağınızda işitme kaybı varsa uzmanınız ile konuşup onun tavsiyelerini dinleyin. Size çift taraflı cihaz uygulamasına izin verin. Kendinize bir iyilik yapın ve iki taraflı işitme cihazı kullanmaya alışmak için süre tanıyın. İki taraflı işitme cihazı ile sadece daha dolu, zengin ve rahat bir işitmeye sahip olmakla kalmayıp, hayat kalitenizde gerçek bir iyileşme gözlemleyeceksiniz.

UNUTMAYIN!

“ İki işitme cihazı ile iki kat daha fazla duyarken, dört kat daha fazla anlama elde edersiniz"

ve çünkü sizin İKİ KULAĞINIZ var.

                                                                                                                                            E.Arslan                                                                                                                                   Istanbul, Türkiye

                                                                                                                                     01 ARA 2014 (SUT tebliğinde işitme engelli hastanın her iki kulağında işitme kaybı olup tek cihaz raporu verildiği takdirde GEREKÇE ibaresi şartı getirilsin.
kbb hekimi neden her iki kulağa işitme cihazı vermeyip sadece iyi duyan kulağa tek işitme cihazı verdiğini GEREKÇESİNDE raporda belirtsin.İki işitme cihazı her zaman birden daha iyidir.)

Çift Cihaz Kullanım Tecrübelerim 

yaşım :40          6 yıldır işitme cihazı kullanıyorum 
benim cihazım : 

Phonak Audeo V30-312
Dijital , programlanabilir , 8 kanallı , 28 bandlı , çift mikrafonlu , feedback yöneticili , , gürültü azaltıcı özellikli , otomatik ses kontrolü , maksimum çıkış kontrol sistemi ve kazanç , kontrol sistemi , fm uyumlu , sağ kulak için kulak arkası

cihazı kullanmaya başlayalı 8  ay oldu. 

cros sağ ve sol iki kulak arkası cihazdan oluşuyor.benim sağ 53 db sol 115 db.

asıl ana cihaz : sağ kulağıma taktığım cihaz. 

diğeri (soldaki) kablosuz olarak sağdakine bağlı .

cihazı ilk taktığımda 25 senedir hiç duymadığım sol kulağımdan işitiyor algısını  hissettim.Cihaz sesleri çok net , temiz  ve 

güçlü veriyor.Evde iken yüksek  sesten  rahatsız oluyorum.Çocuk çığlıkları dışındaki sesler beni rahatsız etmiyor.

Cihazı satın aldıktan sonra şu ana kadar hiç ayarlatmaya götüremedim.

İlk günler ve onu izleyen birkaç haftalık süreçte iki cihazı da aynı anda taktım lakin ileriki zamanlarda biraz tembellikten , biraz sosyal fobiden biraz da iki cihaz kullanım zorluğundan tek cihaz takıyorum.Yanlış yaptığımın farkındayım lakin bundan sonra diğer yardımcı cihazı da kullanmak için gayret göstereceğim.Saygılarımla..
Ara
Cevapla
#3
(14-08-2017, Saat: 01:51)Enes AKTEPE Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba ! Bu forumdaki ilk yorumum olacak .
Elhamdulillah şimdilik işitme cihaz ve ayarımdan memnunum .
Bu foruma sırf insaniyet namına  , işitme duyusunu kaybetmiş veyahut işitme yetisini bir nebze de olsa artırmaya  çalışan , çabalayan ,  derman arayan kader arkadaşlarıma belki yardımım dokunur kasdıyla yazıyorum.

birkaç yıl  önce internette bir yazı okumuştum .

Bir mahsuru yoksa burada paylaşmak isterim.

Sayın admin belki siz girişte buna benzer mühim noktaları belirtmişsinizdir lakin bilgi paylaşıldıkça güzeldir diyor ve affınıza sığınarak bu alıntıyı  paylaşıyorum.

***************************************************************************************************
ÇÜNKÜ SİZİN İKİ KULAĞINIZ VAR NEDEN TEK CİHAZ

Her iki kulak ile işitebilmek en az her iki gözümüzle görmemiz kadar önemlidir. Eğer her iki kulağınızda da işitme kaybı varsa en iyi verimi alabilmek için her iki kulağınızda da işitme cihazı kullanmalısınız.

İki taraflı cihaz kullanmanın en önemli faydaları;

• Sesin geldiği yönü tayin etme yeteneğiniz düzelir
• Gürültülü ortamlarda konuşulanları anlamanız kolaylaşır
• Kulak tembelliği riski azalır
• Daha dolu, daha zengin ve daha rahat bir dinleme ortamına sahip olmanızı sağlar
• Sesin yönünü hissetmek
İnsanların neden iki kulağı var? Çünkü beynimizin her iki kulaktan da bilgi almaya, böylece sesin geldiği yönü tespit etmeye ihtiyacı vardır. Örnek olarak bir arabanın korna çaldığını düşünün. Kulaklarımız bu tehlike uyarısını alır almaz beynimize gönderir ve inanılmaz kısa bir süre içinde bu uyarının hangi kulağımıza daha önce geldiğini tespit ederek tehlike uyarısının geldiği yönü ve uzaklığını tespit etmemizi sağlar. Bu işleme sesin yönünü tayin etmek diyoruz.

• Sesin yönünü tayin etmek
Sesin geldiği yönü tayin edebilmemizin sebebi kulaklarımızın fiziksel olarak birbirinden uzaklığıdır. Örnek olarak sol tarafımızdan gelen korna sesi sol kulağımıza vardığı andan çok çok kısa bir süre sonra sağ kulağımıza varır. Beynimiz bu kadar küçük bir zaman dilimini bile ayırdedebilme yeteneğine sahiptir. Bu sebepten dolayı biz o an tehlikenin sol tarafımızdan geldiğini ve ne kadar uzakta olduğunu hemen tayin edebiliriz. Bu yeteneğimiz günlük koşullarda kendimizi rahat ve güvende hissetmemizi sağlayan bir duygudur.

• Gürültüde anlama
Arka plan gürültüsü konuşmayı takip etmeyi güçleştirir. Her iki kulağıyla aynı anda duyamayan kimseler aniden arka plandaki sesler ile gelen sesi ayırmakta daha çok zorlanırlar. Oysa beynimiz sesleri ayırdedebilmesi için iki kulağımızdan da bilgi almaya ihtiyacı vardır. Tek cihaz kullanılarak gürültüde anlamaya çalışmak neredeyse imkansız gibidir.

• Tipik gürültülü ortamlar
Normal herzamanki gibi bir ortam hayal edin. Mesela masada yemek yiyorsunuz ve yanınızdaki kişiyle konuşmaya çalışırken ailenin diğer bireyleri de kendi aralarında konuşuyorlar. Burada oluşan arka plan gürültüsü hem duymanızı güçleştiriyor hem de ne söylendiğini anlamanızı engelliyor. Sizde işitme cihazınızın sesini açarak bu problemi çözmeye çalışıyorsunuz. Fakat bu hiç bir işe yaramıyor. Aksine artık arka plan gürültüsü daha rahatsız edici düzeyde. Öyleyse ikinci cihazı edinene kadar bu gibi ortamlarda sesi kısın. Hatta biraz daha kısın.

• Gürültü ile mücadele
Profesyonelce uygulanmış ve programlanmış iki işitme cihazı ile beynin doğal yeteneği olan
“arka plan gürültüsünü filitreleme“ yeteneğine yardımcı olmanız mümkün. İki cihaz kullanmanın bir başka avantajıda daha az sese ihtiyacınız olmasıdır. Böylece arka plan gürültüsünüde azaltacak ve feedback riskini ortadan kaldırıp konforlu bir dinleme durumu elde edeceksiniz.

• İşitme yeteneğinizi kaybetme riski
İki cihaz kullanımı ile bu riski minimum düzeye çekebilirsiniz. Bu risk kısaca, beynin uzunca bir süre bilgi alamadığı kulağın işlevini yitirmesi ve bilgi işleyememesi olarak açıklanabilir.

• Çocuklarda işitme yeteneğini kaybetme riski
Kulak tembelliği işitme kayıplı çocuklarda çok daha büyük oranda risk taşır. Çünkü çocuklar doğdukları andan itibaren gelen sesleri öğrenmeye ve bu sesleri takip ederek konuşmayı ve dili kullanmayı öğrenmeye başlarlar. Eğer çocuk bu önemli süreçte bilgi alamaz ve sesleri öğrenemezse onlar için konuşmayı öğrenme ve iletişim hünerlerini geliştirme neredeyse imkansız olacaktır. İşte bu yüzden çocuklarda işitme kaybı hemen tespit edilmeli, en kısa sürede her iki kulakta cihazlandırılmalıdır.

• Daha dolu, daha zengin ve daha konforlu işitme
Eğer her iki kulağınız ile eşit şekilde duyuyorsanız sesleri daha rahat dinler, daha az yorulur ve daha temiz, daha net bir işitme sağlarsınız. Nasıl ki bir müzik setinde stereo müzik dinlediğimizde müziğin tüm detaylarını hissediyor mono yayında bunları dinleyemiyorsak kulağımızında iki taraflı işitme sağlaması duyduğumuz seslerin zenginliğini arttıracaktır.

• Kendinize bir iyilik yapın
Eğer her iki kulağınızda işitme kaybı varsa uzmanınız ile konuşup onun tavsiyelerini dinleyin. Size çift taraflı cihaz uygulamasına izin verin. Kendinize bir iyilik yapın ve iki taraflı işitme cihazı kullanmaya alışmak için süre tanıyın. İki taraflı işitme cihazı ile sadece daha dolu, zengin ve rahat bir işitmeye sahip olmakla kalmayıp, hayat kalitenizde gerçek bir iyileşme gözlemleyeceksiniz.

UNUTMAYIN!

“ İki işitme cihazı ile iki kat daha fazla duyarken, dört kat daha fazla anlama elde edersiniz"

ve çünkü sizin İKİ KULAĞINIZ var.

                                                                                                                                            E.Arslan                                                                                                                                   Istanbul, Türkiye

                                                                                                                                     01 ARA 2014 (SUT tebliğinde işitme engelli hastanın her iki kulağında işitme kaybı olup tek cihaz raporu verildiği takdirde GEREKÇE ibaresi şartı getirilsin.
kbb hekimi neden her iki kulağa işitme cihazı vermeyip sadece iyi duyan kulağa tek işitme cihazı verdiğini GEREKÇESİNDE raporda belirtsin.İki işitme cihazı her zaman birden daha iyidir.)

Çift Cihaz Kullanım Tecrübelerim 

yaşım :40          6 yıldır işitme cihazı kullanıyorum 
benim cihazım : 

Phonak Audeo V30-312
Dijital , programlanabilir , 8 kanallı , 28 bandlı , çift mikrafonlu , feedback yöneticili , , gürültü azaltıcı özellikli , otomatik ses kontrolü , maksimum çıkış kontrol sistemi ve kazanç , kontrol sistemi , fm uyumlu , sağ kulak için kulak arkası

cihazı kullanmaya başlayalı 8  ay oldu. 

cros sağ ve sol iki kulak arkası cihazdan oluşuyor.benim sağ 53 db sol 115 db.

asıl ana cihaz : sağ kulağıma taktığım cihaz. 

diğeri (soldaki) kablosuz olarak sağdakine bağlı .

cihazı ilk taktığımda 25 senedir hiç duymadığım sol kulağımdan işitiyor algısını  hissettim.Cihaz sesleri çok net , temiz  ve 

güçlü veriyor.Evde iken yüksek  sesten  rahatsız oluyorum.Çocuk çığlıkları dışındaki sesler beni rahatsız etmiyor.

Cihazı satın aldıktan sonra şu ana kadar hiç ayarlatmaya götüremedim.

İlk günler ve onu izleyen birkaç haftalık süreçte iki cihazı da aynı anda taktım lakin ileriki zamanlarda biraz tembellikten , biraz sosyal fobiden biraz da iki cihaz kullanım zorluğundan tek cihaz takıyorum.Yanlış yaptığımın farkındayım lakin bundan sonra diğer yardımcı cihazı da kullanmak için gayret göstereceğim.Saygılarımla..
Ilk olarak aramiza hosgeldiniz aramiza katildiginiz icin cok memnunuz yazdiginiz yazilarda hic bir sıkinti yok ellerinize saglik bu degerli bilgileri bizimle paylastiginiz icin. Tekrar tesekkurler
sdakq.gif

www.isitmeengelliler.org | GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZİ ÖZEL MESAJ, İLETİŞİM DEN YA DA KONU AÇARAK İLETEBİLİRSİNİZ
Ara
Cevapla
#4
(14-08-2017, Saat: 08:14)admin Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(14-08-2017, Saat: 01:51)Enes AKTEPE Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba ! Bu forumdaki ilk yorumum olacak .
Elhamdulillah şimdilik işitme cihaz ve ayarımdan memnunum .
Bu foruma sırf insaniyet namına  , işitme duyusunu kaybetmiş veyahut işitme yetisini bir nebze de olsa artırmaya  çalışan , çabalayan ,  derman arayan kader arkadaşlarıma belki yardımım dokunur kasdıyla yazıyorum.

birkaç yıl  önce internette bir yazı okumuştum .

Bir mahsuru yoksa burada paylaşmak isterim.

Sayın admin belki siz girişte buna benzer mühim noktaları belirtmişsinizdir lakin bilgi paylaşıldıkça güzeldir diyor ve affınıza sığınarak bu alıntıyı  paylaşıyorum.

***************************************************************************************************
ÇÜNKÜ SİZİN İKİ KULAĞINIZ VAR NEDEN TEK CİHAZ

Her iki kulak ile işitebilmek en az her iki gözümüzle görmemiz kadar önemlidir. Eğer her iki kulağınızda da işitme kaybı varsa en iyi verimi alabilmek için her iki kulağınızda da işitme cihazı kullanmalısınız.

İki taraflı cihaz kullanmanın en önemli faydaları;

• Sesin geldiği yönü tayin etme yeteneğiniz düzelir
• Gürültülü ortamlarda konuşulanları anlamanız kolaylaşır
• Kulak tembelliği riski azalır
• Daha dolu, daha zengin ve daha rahat bir dinleme ortamına sahip olmanızı sağlar
• Sesin yönünü hissetmek
İnsanların neden iki kulağı var? Çünkü beynimizin her iki kulaktan da bilgi almaya, böylece sesin geldiği yönü tespit etmeye ihtiyacı vardır. Örnek olarak bir arabanın korna çaldığını düşünün. Kulaklarımız bu tehlike uyarısını alır almaz beynimize gönderir ve inanılmaz kısa bir süre içinde bu uyarının hangi kulağımıza daha önce geldiğini tespit ederek tehlike uyarısının geldiği yönü ve uzaklığını tespit etmemizi sağlar. Bu işleme sesin yönünü tayin etmek diyoruz.

• Sesin yönünü tayin etmek
Sesin geldiği yönü tayin edebilmemizin sebebi kulaklarımızın fiziksel olarak birbirinden uzaklığıdır. Örnek olarak sol tarafımızdan gelen korna sesi sol kulağımıza vardığı andan çok çok kısa bir süre sonra sağ kulağımıza varır. Beynimiz bu kadar küçük bir zaman dilimini bile ayırdedebilme yeteneğine sahiptir. Bu sebepten dolayı biz o an tehlikenin sol tarafımızdan geldiğini ve ne kadar uzakta olduğunu hemen tayin edebiliriz. Bu yeteneğimiz günlük koşullarda kendimizi rahat ve güvende hissetmemizi sağlayan bir duygudur.

• Gürültüde anlama
Arka plan gürültüsü konuşmayı takip etmeyi güçleştirir. Her iki kulağıyla aynı anda duyamayan kimseler aniden arka plandaki sesler ile gelen sesi ayırmakta daha çok zorlanırlar. Oysa beynimiz sesleri ayırdedebilmesi için iki kulağımızdan da bilgi almaya ihtiyacı vardır. Tek cihaz kullanılarak gürültüde anlamaya çalışmak neredeyse imkansız gibidir.

• Tipik gürültülü ortamlar
Normal herzamanki gibi bir ortam hayal edin. Mesela masada yemek yiyorsunuz ve yanınızdaki kişiyle konuşmaya çalışırken ailenin diğer bireyleri de kendi aralarında konuşuyorlar. Burada oluşan arka plan gürültüsü hem duymanızı güçleştiriyor hem de ne söylendiğini anlamanızı engelliyor. Sizde işitme cihazınızın sesini açarak bu problemi çözmeye çalışıyorsunuz. Fakat bu hiç bir işe yaramıyor. Aksine artık arka plan gürültüsü daha rahatsız edici düzeyde. Öyleyse ikinci cihazı edinene kadar bu gibi ortamlarda sesi kısın. Hatta biraz daha kısın.

• Gürültü ile mücadele
Profesyonelce uygulanmış ve programlanmış iki işitme cihazı ile beynin doğal yeteneği olan
“arka plan gürültüsünü filitreleme“ yeteneğine yardımcı olmanız mümkün. İki cihaz kullanmanın bir başka avantajıda daha az sese ihtiyacınız olmasıdır. Böylece arka plan gürültüsünüde azaltacak ve feedback riskini ortadan kaldırıp konforlu bir dinleme durumu elde edeceksiniz.

• İşitme yeteneğinizi kaybetme riski
İki cihaz kullanımı ile bu riski minimum düzeye çekebilirsiniz. Bu risk kısaca, beynin uzunca bir süre bilgi alamadığı kulağın işlevini yitirmesi ve bilgi işleyememesi olarak açıklanabilir.

• Çocuklarda işitme yeteneğini kaybetme riski
Kulak tembelliği işitme kayıplı çocuklarda çok daha büyük oranda risk taşır. Çünkü çocuklar doğdukları andan itibaren gelen sesleri öğrenmeye ve bu sesleri takip ederek konuşmayı ve dili kullanmayı öğrenmeye başlarlar. Eğer çocuk bu önemli süreçte bilgi alamaz ve sesleri öğrenemezse onlar için konuşmayı öğrenme ve iletişim hünerlerini geliştirme neredeyse imkansız olacaktır. İşte bu yüzden çocuklarda işitme kaybı hemen tespit edilmeli, en kısa sürede her iki kulakta cihazlandırılmalıdır.

• Daha dolu, daha zengin ve daha konforlu işitme
Eğer her iki kulağınız ile eşit şekilde duyuyorsanız sesleri daha rahat dinler, daha az yorulur ve daha temiz, daha net bir işitme sağlarsınız. Nasıl ki bir müzik setinde stereo müzik dinlediğimizde müziğin tüm detaylarını hissediyor mono yayında bunları dinleyemiyorsak kulağımızında iki taraflı işitme sağlaması duyduğumuz seslerin zenginliğini arttıracaktır.

• Kendinize bir iyilik yapın
Eğer her iki kulağınızda işitme kaybı varsa uzmanınız ile konuşup onun tavsiyelerini dinleyin. Size çift taraflı cihaz uygulamasına izin verin. Kendinize bir iyilik yapın ve iki taraflı işitme cihazı kullanmaya alışmak için süre tanıyın. İki taraflı işitme cihazı ile sadece daha dolu, zengin ve rahat bir işitmeye sahip olmakla kalmayıp, hayat kalitenizde gerçek bir iyileşme gözlemleyeceksiniz.

UNUTMAYIN!

“ İki işitme cihazı ile iki kat daha fazla duyarken, dört kat daha fazla anlama elde edersiniz"

ve çünkü sizin İKİ KULAĞINIZ var.

                                                                                                                                            E.Arslan                                                                                                                                   Istanbul, Türkiye

                                                                                                                                     01 ARA 2014 (SUT tebliğinde işitme engelli hastanın her iki kulağında işitme kaybı olup tek cihaz raporu verildiği takdirde GEREKÇE ibaresi şartı getirilsin.
kbb hekimi neden her iki kulağa işitme cihazı vermeyip sadece iyi duyan kulağa tek işitme cihazı verdiğini GEREKÇESİNDE raporda belirtsin.İki işitme cihazı her zaman birden daha iyidir.)

Çift Cihaz Kullanım Tecrübelerim 

yaşım :40          6 yıldır işitme cihazı kullanıyorum 
benim cihazım : 

Phonak Audeo V30-312
Dijital , programlanabilir , 8 kanallı , 28 bandlı , çift mikrafonlu , feedback yöneticili , , gürültü azaltıcı özellikli , otomatik ses kontrolü , maksimum çıkış kontrol sistemi ve kazanç , kontrol sistemi , fm uyumlu , sağ kulak için kulak arkası

cihazı kullanmaya başlayalı 8  ay oldu. 

cros sağ ve sol iki kulak arkası cihazdan oluşuyor.benim sağ 53 db sol 115 db.

asıl ana cihaz : sağ kulağıma taktığım cihaz. 

diğeri (soldaki) kablosuz olarak sağdakine bağlı .

cihazı ilk taktığımda 25 senedir hiç duymadığım sol kulağımdan işitiyor algısını  hissettim.Cihaz sesleri çok net , temiz  ve 

güçlü veriyor.Evde iken yüksek  sesten  rahatsız oluyorum.Çocuk çığlıkları dışındaki sesler beni rahatsız etmiyor.

Cihazı satın aldıktan sonra şu ana kadar hiç ayarlatmaya götüremedim.

İlk günler ve onu izleyen birkaç haftalık süreçte iki cihazı da aynı anda taktım lakin ileriki zamanlarda biraz tembellikten , biraz sosyal fobiden biraz da iki cihaz kullanım zorluğundan tek cihaz takıyorum.Yanlış yaptığımın farkındayım lakin bundan sonra diğer yardımcı cihazı da kullanmak için gayret göstereceğim.Saygılarımla..
Ilk olarak aramiza hosgeldiniz aramiza katildiginiz icin cok memnunuz yazdiginiz yazilarda hic bir sıkinti yok ellerinize saglik bu degerli bilgileri bizimle paylastiginiz icin. Tekrar tesekkurler

Hoş  bulduk . Çok teşekkür ederim hüsn-ü zannınız için.Ben de açmış olduğunuz forum sayfası için çok memnunum.
Sayfamız daha çok yeni. Hayırlara vesile olur inşaallah. 
Aslında şu an buraya yazı yazmamı gerektirecek bir durumum yok. Cihazımdan çok memnunum.Allah'tan muradım işitme cihazı olmadan hayatımı duyarak idame edebilmek.Ümidimi ömrümüm sonuna kadar sürdüreceğim.
Buraya sırf insaniyet namına yazıyorum.Ben en son aldığım cihazdan sonra forum sayfalarına girdim.Eğer 6 yıl önce ya da ilk cihazımı satın almadan önce forum sayfalarında kader ortaklığı yapmış arkadaşları tanısaydım , yazdıklarını okusaydım bugün çok daha erken ve uygun cihazı kullanmış olacaktım.Nasip işte .Bunun için belki birine zerre kadar faydam dokunur zannıyla yazıyorum.Saygılarımla !
Bir şey daha var : diğer forum sayfasında işitme kaybı nedeniyle psikolojisi bozulmuş birçok kişi  foruma yalan-yanlış karamsar şeyler yazıyorlar.Umarım bu forum takipçileri konulara biraz daha insaflı ve ciddi yaklaşırlar.
Ara
Cevapla
#5
(17-08-2017, Saat: 02:52)Enes AKTEPE Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(14-08-2017, Saat: 08:14)admin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ilk olarak aramiza hosgeldiniz aramiza katildiginiz icin cok memnunuz yazdiginiz yazilarda hic bir sıkinti yok ellerinize saglik bu degerli bilgileri bizimle paylastiginiz icin. Tekrar tesekkurler

Hoş  bulduk . Çok teşekkür ederim hüsn-ü zannınız için.Ben de açmış olduğunuz forum sayfası için çok memnunum.
Sayfamız daha çok yeni. Hayırlara vesile olur inşaallah. 
Aslında şu an buraya yazı yazmamı gerektirecek bir durumum yok. Cihazımdan çok memnunum.Allah'tan muradım işitme cihazı olmadan hayatımı duyarak idame edebilmek.Ümidimi ömrümüm sonuna kadar sürdüreceğim.
Buraya sırf insaniyet namına yazıyorum.Ben en son aldığım cihazdan sonra forum sayfalarına girdim.Eğer 6 yıl önce ya da ilk cihazımı satın almadan önce forum sayfalarında kader ortaklığı yapmış arkadaşları tanısaydım , yazdıklarını okusaydım bugün çok daha erken ve uygun cihazı kullanmış olacaktım.Nasip işte .Bunun için belki birine zerre kadar faydam dokunur zannıyla yazıyorum.Saygılarımla !
Bir şey daha var : diğer forum sayfasında işitme kaybı nedeniyle psikolojisi bozulmuş birçok kişi  foruma yalan-yanlış karamsar şeyler yazıyorlar.Umarım bu forum takipçileri konulara biraz daha insaflı ve ciddi yaklaşırlar.

iyi dilekleriniz için çok teşekkürler bende bu forumun en kaliteli şekilde yürütülmesinde rol oynuyorm yalan yalnıs değil doğru bilgiler ile insanları aydınlatmak istiyorum. benimde sizin gibi en büyük ümidim işitme cihazsız hayatımı idame ettirmek inşallah bu şekilde teknoloji yol alırda bizde bir nebze nefes alırız.
sdakq.gif

www.isitmeengelliler.org | GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZİ ÖZEL MESAJ, İLETİŞİM DEN YA DA KONU AÇARAK İLETEBİLİRSİNİZ
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hakkımızda

  Bu Forum ;

  Tamamen İşitme Engellilerin Yaşam Kalitesini Arttırmak Amacıyla Kurulmuştur.

  Ortak Derdimiz İçin Bir Olma Vakti !

  Görüş ve Önerileriniz İçin Lütfen İletişime Geçiniz