Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
İşitme Cihazı Ve Pili SGK Ödemeleri
#1
Exclamation 
İşitme Cihazı Ve Pili SGK Ödemeleri
psamındaysanız, işitme cihazı bedeli üzerinden geri ödeme* (SGK ÖDEMESİ) alabilirsiniz. İşitme cihazı bedelinin (AŞŞAĞIDA BELİRTİLEN RAKAMLAR) SGK tarafından geri ödenebilmesi için; Kurumla sözleşmeli resmi sağlık kurumlarınca en az 1 (bir) Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzman hekiminin yer aldığı Sağlık Kurulu Raporu’nun düzenlenmiş olması gerekmektedir.
SGK 18 yaş üzeri kişiler için brüt 750 TL** işitme cihazı geri ödemesi yapmaktadır. Yaşa göre yapılan NET geri ödemelerin miktarları ise aşağıdaki liste de gösterilmiştir.

0-4 yaş için veli çalışıyor ise net 1.080 TL, veli emekli ise 1.215 TL
5-12 yaş için veli çalışıyor ise net 960 TL, veli emekli ise 1.080 TL
13-18 yaş için veli çalışıyor ise net 900 TL, veli emekli ise 1.012,50 TL
18 yaş üzeri için kişi çalışıyorsa net 600 TL, emekli ise 675 TL

** Pil Başına da 1 TL
18 yaş altındaki çocuklara her iki kulak için KBB hekimi çift işitme cihazı raporu veriyorsa, SGK geri ödemesi iki katına çıkmaktadır. 18 yaş üzeri yetişkinlerde ise önce bir cihaz verilerek 6 ay sonrasında cihaz faydası kanıtlandığında ikinci cihaz raporu çıkarılıp veya daha önce çift cihaz kullandığı sağlık kurulu raporunda belirtildiğinde geri ödeme alınabilmektedir.***
* Geri ödeme: Kullanıcının öncelikle işitme cihazının fatura bedelinin ödemesini yaparak satın alması, daha sonra SGK’nın yukarıda belirtilen rakamlar dahilinde Ziraat bankasına SGKlı adına ödemeyi havale göndererek gerçekleştirmesi demektir.

** 8 Haziran 2017 tarihli Sağlık Uygulama Tebliği değişikliğine göre belirlenen rakamlardır. Konuyla ilgili yeni bir tebliğ yayınlanana kadar geçerliliği bulunmaktadır.
*** 8 Haziran 2017 tarihli Sağlık Uygulama Tebliği değişikliğine göre
sdakq.gif

www.isitmeengelliler.org | GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZİ ÖZEL MESAJ, İLETİŞİM DEN YA DA KONU AÇARAK İLETEBİLİRSİNİZ
Ara
Cevapla
#2
PİL KONUSU SGK GERİ ÖDEMESİ VAR MI
Ara
Cevapla
#3
(19-07-2017, Saat: 15:44)muratak1988 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: PİL KONUSU SGK GERİ ÖDEMESİ VAR MI

evet @muratak1988 işitme merkezleri çok bu topa girmiyorlar. ama pil başına 1 TL gibi bir ödeme yapıyor tabi ki sınır var. 1 Yılda 26 adet pil i devlet ödüyor. çocuklar da bu rakam 52 adet - cihaz kulak içi olursa yaşınıza bakılmaksızın  52 adet  ödüyor.
Ara
Cevapla
#4
ANLADIM TEŞEKKURLER
Ara
Cevapla
#5
Ben CİMER e sormuştum işitme cihazı pil yardımı için Cevap geldi KBB doktorundan alacağınız pil kullanım reçetesi ile bir de yeni Odyonuzla birlikte hastanelerin Sağlık Kuruluna başvurup işitme cihazı pil yardımı alabilirsiniz dendi
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hakkımızda

  Bu Forum ;

  Tamamen İşitme Engellilerin Yaşam Kalitesini Arttırmak Amacıyla Kurulmuştur.

  Ortak Derdimiz İçin Bir Olma Vakti !

  Görüş ve Önerileriniz İçin Lütfen İletişime Geçiniz