İşitme Engelliler Forumu Dayanışma, Fikir Alışveriş Platformu

Orjinalini görmek için tıklayınız: İşitme Cihazı Pil Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
İnternette yaptığım araştırmalar neticesinde şöyle birşeyi kendi çapımda hazırlamak istedim yalnışlarım var ise lütfen düzeltelim

Pil Numaraları 10 - 13 - 312 ve 675 dir. Cihazımın pili az gidiyor 675 pil alsam taksam daha fazla gidermi bu şekilde bir yaklaşım yalnıştır. Denenmemelidir pillerin girdiği pil kapakları 10 - 13 - 312 ve 675 e göre ayarlanmıştır dikkat edin pil kapakçığınıza zarar verebilirsiniz.

bildiğim bilinen bazı pilleri kullandım
Signia (Siemensin pili)
Duracell
Rayovac
 bu markaların pilleri 6lı şekilde paketli satılıyor ortalama piyasada 
7,5 tl ile 10 - 12 tl arasında değişiyor bu da çok garip ama genelde hep 7,5 - 8 dolaylarında alıyorum ben.

Siemensin 1 adet pili 7-8 gün gidiyor benim cihazım kulak içi o yüzden cihazdan cihaza farkedebilir
7 gün gidiyor desem yaklasık 6 adet pil 30 - 40 arası götürüyor beni siemensde
bu duracell de 40 - 50 gün
rayovacda 25-35 gün
gidiyor her pili denedim şuan sadece duracell kullanıyorum hem marka kalitesi hemde daha fazla gidiyor.

Yalnız pilleri kullanırken şu şekilde kullanıyorum paketten çıkarttığım 1 adet pilin koruyucu bantını çıkartıp 1-2 dakika + tarafı yukarı gelicek şekilde düz bir zeminde bekletip havayla temasını sağlıyorum (Pillerin havayla temasını sağlamak gerçekten pil ömrünü arttırıyor.)

Cihazı uzun bir süre kullanmayacaksam pili çıkartıyorum. Uyurken  cihazı mutlaka çıkartıyorum ben pil kapağı açık bir şekilde bırakıyorum baş ucuma.
Oksitlenmiş ve sızıntı yapmış pilleri asla kullanmıyorum çünkü bu şekilde tecrübesizliğimden 1 cihazımın teknik servise gitmesi gerekmişti.

Pilleri ben tam bitmeden değiştirmeye gayret gösteriyorum çünkü yolda vs olduğumda yanımda pil yoksa pil aramak zorunda kalıyorum yani durumu şöyle açıklayayım duracell pil 7 gün gidiyorsa ben 6. gün mutlaka yenisiyle değiştiriyorum. Pilleri de atmıyorum bir kavanozun içerisinde biriktiriyorum ama neden biriktiriyorum bilmiyorm  Biggrin (Sanırım tamamen dolunca pil kutuları oluyor avm lerde felan oraya boşaltırım diye düşünüyorum)

Birde dikkat ettiğim bir konu pillerin paketlerinin üzerinde son kullanma tarihleri oluyor genelinde var bu yukarı da belirttiğim markalarda.
Bu tarihlerin minimum 1 yıl olmasına dikkat ediyorum.  

Ben pil kullanımını bu şekilde yapıyorum yalnış yaptığım biryer var ise lütfen düzeltin.